مطالب خواندنی

چالش مثال در رایتینگ

همه متقاضیان آزمون آیلتس که با نحوه نگارش و چهارچوب Task 2 یا همان Essay آشنا باشند بطور قطع در بسیاری موارد در ارتباط با بیان مثال و نمونه جهت پشتیبانی ایده های خود در بدنه های اصلی مقاله دچار چالش و سردرگمی شده اند.

همه متقاضیان آزمون آیلتس که با نحوه نگارش و چهارچوب Task 2 یا همان Essay آشنا باشند بطور قطع در بسیاری موارد در ارتباط با بیان مثال و نمونه جهت پشتیبانی ایده های خود در بدنه های اصلی مقاله دچار چالش و سردرگمی شده اند.
پیش از ارانه راهکار برای ذکر مثال در بدنه اصلی مقاله بهتراست چند نکته کلی در مورد ماهیت خود Task 2 بیان کنم.
نکته اصلی و کلید موفقیت شما در درک این نکته است که هدف از نوشتن مقاله در آزمون آیلتس اثبات توانایی شما در نگارش مفاهیم با موضوعات مختلف در چهارچوب آکادمیک و در یک ساختار قابل فهم، متحد و پیوسته و البته قانع کننده است. نیازی نیست که مقاله شما یه کشف جدید، یک تئوری متفاوت و یا یک مکتب فکری نو برپا کند....(که البته اگر اینطور باشه که چه بهتر!!!)...به هیج وجه این هدف طراحان این آزمون نیست.
شما باید بتوانید خود را در قالب و شرایط سوال قرار دهید و با درک کامل و دقیق سوال و موارد خواسته شده در آن، با بیان دلایلی ساده اما قابل فهم ،و البته مهم تر از آن قابل بیان به شکلی گویا، توانایی خود را در بیان مکتوب مسایل، اتصال جملات، پشتیبانی از نظرها و البته جمع بندی مطلب به رخ بکشید.
حال که متوجه ماهیت این آزمون قرار گرفتید کافیست بدانید که سوال های این آزمون بین المللی بر پایه مسایل روز مره زندگی Day-to-Day Life Issues بنا شده اند و کافیست با قرار دادن خودتان در شرایط سوال و پرسیدن سوال هایی از جمله:
چرا باید اینطور باشد؟
اگر اینطور شود چه میشود؟
در صورت عدم وجود این شرایط چه میشود؟
فرق این وضعیت با وضعیت مقابل آن چیست؟
این وضعیت چه دستاوردهایی خواهد داشت؟
چه مشکلاتی ممکن است در پیش داشته باشد؟
و سوال هایی از این دست ( بنا به مفهوم و بستر شوال طرح شده) به دنبال پاسخ هایی بگردید...پاسخ های این سوال ها میتواند بهترین دلیل و مثال ها را برای شما ایجاد کند.
نکته دیگر در ارتباط با بیان مثال در مقاله آیلتس Task 2 استفاده از تکنیک تکیه بر آمار و گزارش هاست. شما می توانید برای حداقل یکی از مثال های مورد نیاز خود در بدنه اصلی به خلق آمار و گزارش دست بزنید تا مطلب خود را حمایت و در جهت قانع کردن خواننده قدم بردارید. به عنوان نمونه در باره سوالی که از شما پیرامون مقایسه مدارس شبانه روزی و معمولی میپرسد میتوانید بگویید: بر اساس آمار n درصد از افرادی که در مدارس شبانه روزی درس میخوانند از مشکل افسردگی رنج می برند در حالی که این عدد برای سایر دانش آموزان تنها n/2 است. و یا اینکه تحقیقی که اخیرا توسط فلان دانشگاه روی فلان تعداد دانش آموز انجام شده نشان داده است که....
تنها باید به منسجم بودن مطلب و همخوانی اجزای آن باهم دقت کنید. امیدوارم از این پس کمتر دچار چالش پیداکردن مثال شوید.
پدرام کامیاب


ارسال نظر
:سایر نظرات