مطالب خواندنی

MPL ( Maximum Probable Loss)

عبارت MPL ( Maximum Probable Loss) در حرفه اکچوئری و بطور خاص در صنعت بیمه عبارتی رایج است. MPL بواقع به بررسی و برآورد حداکثر میزان خسارت احتمالی ناشی از بروز حادثه ای می پردازد که براساس بیمه نامه (Insurance Policy) تحت پوشش شرکت بیمه می باشد.

عبارت MPL ( Maximum Probable Loss) در حرفه اکچوئری و بطور خاص در صنعت بیمه عبارتی رایج است. MPL بواقع به بررسی و برآورد حداکثر میزان خسارت احتمالی ناشی از بروز حادثه ای می پردازد که براساس بیمه نامه (Insurance Policy) تحت پوشش شرکت بیمه می باشد.
این برآورد به شرکت بیمه گر (Insurer) این امکان را میدهد تا پیش از تصمیم گیری برای پذیرش یک ریسک و پوشش مورد بیمه (Insured) تصویر روشنی از حداکثر میزان خسارتی که ممکن است در طی بروز حادثه بر عهده شرکت بیمه قرار گیرد بدست آورد. برای مثال فرض نمایید یک شرکت بیمه قصد دارد یک سوله را تحت پوشش بیمه آتشسوزی قرار دهد. محاسبه MPL به شرکت خواهد گفت که در صورت بروز آتشسوزی در این سوله، در بدترین حالت ممکن و با فرض سوختن تمامی وسایل و ابزار موجود در سوله و حتی سوله و یا بناهای موجود در کنار سواله مورد نظر، چه میزان خسارت به بار خواهد آمد. از همین روبه MPL بدترین سناریوی ممکن (Worst case scenario) نیز میگویند . چنین رویکردی بیمه گر را قادر خواهد کرد که یک نرخ مناسب برای حق بیمه تعیین نماید. نرخی که پاسخگوی ریسک موجود باشد و یا اینکه حتی شرکت را از پوشش مورد بیمه منصرف می نماید.
احتمالا ازخودتون می پرسید این موضوع چه ارتباطی با یادگیری زبان و آزمون آیلتس داره..... باید بگم داشتن یک چنین برآوردی از شرایط آتی ، نه تنها در حوزه زبان انگلیسی بلکه در هر حوزه دیگری در زندگی کاربرد داره. (Not only….but also!!!)
فرض کنید شما بین شروع یادگیری زبان و یا عدم انجام آن مردد هستید. خوب کافیه پیش خودتون در نظر بگیرید، با فرض اینکه مرکزی که برای یادگیری انتخاب کردید کارش رو بلد باشه، در نهایت چه میزان خسارت خواهید پرداخت، حتی اگر خیلی هم به زبان علاقه مند نباشید.... فکر نمیکنم موردی به جز هزینه کلاس در ذهنتون باشه....! بله...شاید تنها نگرانی هزینه کلاس ها باشه.....که با کمی تحقیق میشه کلاسی با شرایط مناسب خودمون رو پیدا کنیم....تازه این مورد رو هم فراموش نکنیم که هزینه های کلاس ها، مثل خیلی موارد دیگه، سالانه و گاه ماهانه افزایش پیدا میکنه...هزینه ازمون آیلتس نیز که تا سال گذشته 1.700.000 تومان بود به یکباره به بالای 2.700.000 تومان افزایش یافت.
حالا به فواید شروع یادگیری زبان ( در نزدیکترین زمان ) ممکن فکر کنید....به این که دانستن زبان دیگه تقریبا در هیچ کشور صاحب نامی نه تنها مزیت نیست بلکه یک پیش فرض.....به این فکر کنید که در همین ایران خودمون چه فرصت های شغلی بهتری با تسلط بر زبان برای ما ایجاد خواهد شد....چه میزان اعتماد به نفس شما در اجتماع افزایش خواهد یافت....به وسعت دامنه ارتباطی خودتون پس از یادگیری یک زبان جدید، یا بهتر بگم یک دنیای جدید، فکر کنید....بله...به همه این موارد فکر کنید....
توصیه من به شما اینه که پیش از تصمیم گیری به یادگیری زبان، گرفتن آیتلس و یا هر فعالیت دیگری، به بدترین سناریوی ممکن فکر کنید.....به حداکثر میزان خسارت احتمالی که متحمل خواهید شد....به این که این اقدام و دستاوردهای اون ارزش این ریسک را دارد یا خیر......
در انتها...آیا میتونید اشاره کنید شروع یادگیری یک زبان، به جز هزینه کلاس ها (هزینه ای که به هر صورت در زندگی امروز ما به نحوی و در جایی دیگر انجام خواهد شد)، چه هزینه های دیگری خواهد داشت که برای ما ریسک محسوب خواهد شد؟


ارسال نظر
:سایر نظرات